Przygotowanie do badania

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Przeddzień badania zażyć ESPUMISAN 3 razy dziennie. W dniu badania dwie godziny przed badaniem wypić około 1-1,5 litra płynu niegazowanego – najlepiej wody niegazowanej lub gorzkiej herbaty.

Co najmniej 6 godzin przed badaniem nic nie jeść, nie palić papierosów, nie żuć gumy.

Należy przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań.

Przygotowanie do badania usg TRUS

W przeddzień badania około godz. 14:00 zjeść lekkostrawny posiłek. Wykonać lewatywę lub zażyć jeden ze środków przeczyszczających X-prep lub Forlax (zgodnie z załączoną instrukcją)

Należy przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań.

Przygotowanie do badania RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa

W przeddzień badania Pacjent powinien spożywać pokarmy płynne i nie zawierające błonnika, tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy, pieczywa oraz przyjmować ESPUMISAN 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

W dniu badania wypróżnić się i pozostać na czczo do momentu badania.

Zabrać poprzednie zdjęcia i opisy RTG kręgosłupa lędźwiowego.

Przygotowanie do badania RTG przeglądowego jamy brzusznej

W przeddzień badania Pacjent powinien spożywać pokarmy płynne i nie zawierające błonnika, tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy, pieczywa oraz przyjmować ESPUMISAN 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

W dniu badania wypróżnić się i pozostać na czczo do momentu badania.

Zabrać poprzednie zdjęcia i opisy RTG przeglądowe jamy brzusznej.

Zasady przygotowania do badań endoskopowych przewodu pokarmowego

Badań endoskopowych nie należy wykonywać, gdy występują objawy ostrej infekcji.

Pacjenci chorzy przewlekle, powinni skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem lub lekarzem prowadzącym, co do zasad przyjmowania stosowanych przez nich leków ( dotyczy to przede wszystkim leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych).

Gastroskopia

Badanie endoskopowe żołądka i dwunastnicy. Pacjent zgłasza się na badanie na czczo- ostatni posiłek lekkostrawny, płynny przyjmuje na 6 godzin przed planowanym badaniem.

badania jelita grubego

SIGMOIDOSKOPIA - badanie jelita grubego do głębokości ok. 60 cm i KOLONOSKOPIA - badanie endoskopowe całego jelita grubego (do głębokości ok. 150cm).

Na dwa dni przed planowanym badaniem należy ograniczyć się do spożywania pokarmów płynnych, lekkostrawnych.

Należy pić dużo wody mineralnej niegazowanej.

Do badania jelita grubego należy przygotować się stosując FORTRANS- preparat dostępny w aptece na receptę.

Na badanie należy się zgłosić z osobą towarzyszącą.

Po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Kolonskopia

Do przygotowania należy użyć 4 torebki Fortransu. Przygotowanie do badania rozpoczyna się w dniu poprzedzającym ok. godziny17-18. Torebkę Fortransu należy rozpuścić w 1 litrze przegotowanej wody. Pić jedną szklankę roztworu (250ml) co 15 minut ( czyli 4 litry roztworu w ciągu 4 godzin). OD TEMPA WYPIJANIA PŁYNU SKUTECZNOŚĆ JEGO DZIAŁANIA. Po wypiciu 4-go litra roztworu, wydalany płyn powinien być jasny lub lekko żółty- świadczy to o właściwym i skutecznym oczyszczeniu jelita do badania.

W trakcie przyjmowania roztworu zaleca się stosowanie ćwiczeń w postaci chodzenia, skłonów, siadania, wstawania, głębokich oddechów .

Jeśli w czasie przygotowania występują bóle brzucha, uczucie pełności, nudności, odbijania zaleca się godzinną przerwę, a następnie kontynuacje przyjmowania roztworu, dostosowując tempo picia do swoich możliwości. Jeśli w trakcie przyjmowania płynu występuje niesmak można dodać do niego soku z cytryny lub wypić niewielką ilość słabej, gorzkiej herbaty z cytryną.

Sigmoidoskopia

Do przygotowania użyć 3 torebki Fortransu. Zasady przygotowania do badania oraz wszelkie zalecenia tak jak do KOLONOSKOPII.

Godziny przyjęć

Przygotowanie do badania

Polub nas na Facebook

Zobacz więcej...

Plakat B 27052014